15 Aralık 2013 Pazar

Zamanı Verimli Kullanma Hadisesi

Twitter'da, iş yaparken, dersteyken, yemek yerken vesaire oldukça aktifim görüyorsunuzdur. Durum bu olunca ''hacı sen ne ara uyuyon?'' soruları kaçınılmaz oldu. Üniversiteye hazırlanan gençlerden ''uyku nasıl kaçırılır? nasıl verimli ders çalışılır?'' gibi sorular almaya başladım.

Ben de herkese ayrı ayrı bin beş yüz kere cevap vermektense topluca bir yazı yazayım, hem zamanı etkin kullanma hem de verimli ders çalışma hadisesine değineyim dedim.

Öncelikle hem okulun hem işin arasında sıkışıp sakın eve kapanıp asosyal takıldığımı düşünmeyin. Geri kaldığım çok bir şey yok. Şimdi şunu yaptım bunu yaptım diye kendimi gazlamayayım, zaten tüm bunları twitlerimi okuyan ve instagramımı takip edenler anlamıştır çoktan.

Tıp fakültesinde 1 ay sonra 3,5 yılı devirmiş olacağım. Hayatımda bütünleme, sınıf tekrarı vesaire görmedim. Nazar değmesin. Yani bu işleri yaparken kesinlikle asıl mesleğim olacak olan doktorluğa zarar vermiyorum.

Durum buyken, etkin şekilde ders çalışma yollarını anlatayım size dedim. Öncelikle en büyük sorun uyku. Ben uykudan biraz ödün vermeyi tercih ettim. Hafta içleri daha az uyuyup, haftasonları artırıp kendime borçlarımı ödeyerek hayatımı sürdürüyorum. Ama zaten bomboş olsam bile uyumayı çok seven bir insan değilim. 10 saatten fazla uyursam kafam karışır, mala bağlarım. Bu da benim doğuştan avantajım diyelim :) Cidden çok kahve tüketiyorum, sudan çok kahve içtiğim oluyor. Tolerans geliştirdim sanırım kafeine, uykumu açmıyor artık pek. Yeşil elma da yiyebilirsiniz, uykuyu açar, yabana atmayın. Ama sakın kolayla kahveyi karıştırmak, redbull içmek gibi hareketler yapmayın. Kolayı ve enerji içeceklerini ağzıma sürmem ben hayatta. Suni, işlenmiş şeyler hepsi. Mümkün olmadıkça nescafe de içmem. Kendi makinemde filtre kahve yapıp sütsüz şekersiz içerim. Şekeri kesinlikle önermem de, sütü de kesseniz kalori ve kahvenin işe yaraması açısından daha iyi olur haberiniz olsun.

Zamanım çok olmadığı için ders çalıştığım her anı verimli kullanmam gerekiyor. Bunun püf noktalarını anlatayım size:

-Kendinize kurallar koymayın. 1 saat çalışıcam, 15 dk dinlenicem gibi kalıplara uymaya çalışmayın. Oturun, sıkılınca bırakın, ama bırakınca masada durmayın, kalkın gezin ki dolaşımınız harekete geçsin, beyninize daha çok kan gitsin.

-Ben ders çalışırken genelde sakız çiğnerim. Öyle cak cak dikkatimi dağıtacak kadar değil ama, ağzım meşgul olur ya sakızla, ya fındık fıstıkla falan. Bu da beyne giden kan akımı artırır.

-Müzikle çalışmayın. Klasik müzik dinleyin klişeleri var, denedim ama sevmeme rağmen uzun vadede beynimi ütüledi benim. Masanın üstünde baygınlık geçirdim adeta. Çalışmaya ara verince takın müziği, gözlerinizi kapatın, 3 dakikada nasıl kafanız dağılacak, nasıl resetleneceksiniz bakın görün.

-Kendinize hedef koymadan masaya oturmayın. Koymadığınız zaman bırakmanız daha kolay olur, kendinizi zorlamayamazsınız. Atıyorum ''150 sayfa okuyacağım'', ''4 sunum bitireceğim'' gibi. Bunlar motivasyonu artıran şeyler.

-Şahsen işlerimi internet üzerinden mail olarak aldığım ve ailemden uzak yaşadığım için telefonumu asla kapatmam, sessize mümkün olmadıkça almam, internetim, bildirimlerim hep açıktır. Zaman zaman telefon dikkat dağıtıyor evet ama, telefonu alıp başka odaya koyunca da onda aklınızın kalma ihtimali var. Masada duran telefonla başa çıkabilmeyi öğrenin.

-Ara verdiğiniz zamanlarda sevdiğiniz, sizi rahatlatan kişilerle konuşun. Ben annemi veya babamı ararım mesela hep. ''çalışmaktan sıkıldım'' dediğim an ''sen her türlü halledersin'' temasında cümleler kuruyorlar, bu kendime güvenimi ve motivasyonumu arıtıyor.

-Çalışırken abur cubura çok kaçmayın. Fındık, fıstık, ceviz veya meyve yiyin. Ben su içmekte çok zorlanıyorum ama mutlaka bol su için. Hatta her daraldığınız anda suyu dikleyin kafaya. Ancak bu yöntemle içtiğim suyu günde 1,5 litreye çıkarabiliyorum ben. Psikolojik olarak da arınıyormuşsunuz, siniri stresi atıyormuşsunuz gibi geliyor.

-Kendinize güzel bir çalışma ortamı yaratın. Mesela ben kahvemi, suyumu falan almadan hayatta masaya oturmam. Zırt pırt kalkıp dönmekten nefret ederim. Ayrıca sürekli aynı yerde de çalışmam. Odamda, mutfakta, salonda, starbucksta, arkadaşımın evinde derken pek çok çalışma ortamım var. Kısacası seferiyim yani :)

Benim aklıma gelenler bunlar. Bilimsel şeyler falan değil hiçbiri, işin uzmanı da değilim. Ama tecrübelerime dayanarak belki birilerine yol gösterebilirim diye yazdım bunları. Tam da vize zamanına denk geldi, iyi oldu diye düşünüyorum. Herkese yaptığı işte, çalıştığı derste, okuduğu okulda çok çok başarılar :)


5 yorum:

 1. Çok teşekkürler gerçekten işe yaradı , severek takip ediyorum sizi :)

  YanıtlaSil
 2. Ders çalışmak için öneri alacağım tek insansın diyebilirim :))

  YanıtlaSil
 3. Uyku sevenlerdenim :)) senin dediğini yapamam yani günde en az 8 saat bana uyku için lazım. Yararlı bilgiler teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Başka bir zamanda bunu biraz da açar mısınız. Lise gerçekten zor , hele de öğretmen lisesi.. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 5. Ya idolumsun, su yaziyi 2
  10 kez okumus olabilirim. ne zaman motive olamasam okuyorum ve kendimi masa basinda buluyorum sadece bunun icin bile sevilirsin 😌

  YanıtlaSil

Hay ağzına sağlık dedi ve ekledi;