9 Temmuz 2013 Salı

Ailenizin Çevirmeni Konuşuyor: İzlenesi Yaz Dizileri (SPOILER İÇERMEZ)

Herkese merhaba. Kendimi bir anda dizi sektörünün içinde çevirmen olarak bulduğum, hem iş hem de eğlenmek amaçlı deliler gibi dizi izlediğim için size sık sık ''ailenizin çevirmeni konuşuyor'' diye dizi öneriyorum Twitter'da. Benim çevirdiğim diziler de genellikle yeni başlayan veya maksimum 2 sezonluk diziler olduğundan, ayrıca yapı itibarıyla çok uzun yıllar önce başlamış dizileri izlemeyi sevmediğimden; bu yazıda önereceklerim maksimum 2 sezonluk diziler olacak. Malum birçoğumuz tatildeyiz, kaldı ki Ramazan başladı ve çoğu insan ''bir şeyler öner de vakit geçsin'' diye geliyor bana. Vaktinizi dolu dolu geçirmenize yardımcı olabilecek dizileri derlemek istedim. Buyrunuz!


1-UNDER THE DOME: Stephen King'in aynı isimli romanından uyarlama bir dizi olan Under the Dome, henüz ilk 3 bölümü yayınlanmasına rağmen oldukça keyifli ve heyecan verici, kaliteli bir bilim kurgu olacağını kanıtladı. Konusuna kısaca değinecek olursak, Chester's Mill kasabasına bir anda görünmez bir kubbe iniyor, ve içerisinde kalan insanların dış dünya ile bağlantıları kesiliyor. Adından da anlaşılabileceği gibi, kubbenin altında kalan insanların hayat mücadelesini anlatıyor dizi. 1 sezonun 13 bölüm süreceği açıklandı.  
(IMDB: 7,9)2-HANNIBAL: 2.sezon onayını henüz aldı, ilk sezonu 13 bölüm sürdü Hannibal'ın. Konuya, filmleri izleyenler aşinadır. Fakat izlememiş olanlar için Hannibal Lecter'ı kısaca tanıtmak gerekirse; kendisi bir psikiyatrist, aynı zamanda kurbanlarının etini yiyen bir seri katil. Hannibal'ı, Casino Royal'da keyifle izlemiş olduğumuz Mads Mikkelsen canlandırıyor. İlk sezonuyla seyir zevki açısından oldukça tatmin edici olan Hannibal'ı, özellikle filmleri de izlemiş olanlara şiddetle öneririm. Fakat ''ben ölümlü kalımlı şeyleri sevmem, ay beni kan tutar'' diyorsanız en son izleyeceğiniz dizi olsun.  
(IMDB: 8,4)3-RAY DONOVAN: İlk sezon prömiyeriyle oldukça yüksek rating elde eden, henüz 1.sezonun 2.bölümü yayınlanmış olan çiçeği burnunda dizilerimizden bir tanesi. Ray Donovan, LA'daki kalburüstü diyebileceğimiz insanların yaşadıkları problemleri çözmekle yükümlü olan, bir nevi danışman(İngilizce karşılığı: fixer) diyebiliriz. Tabii başkalarının sorunlarıyla uğraşırken kendi ailevi ve kişisel problemleri de bunlara ekleniyor. İzlerken sanki kendi sorununuzmuşçasına saç baş yolabileceğiniz keyifli bir dram Ray Donovan.  
(IMDB: 7,7)4-MISTRESSES: Bundan 4-5 yıl önce BBC'de yayınlanmaya başlamış fakat fazla uzun ömürlü olamayıp yayından kaldırılmış olan dizi Amerikan versiyonu ile karşımıza çıkıyor. 1. sezonun 6. bölümü henüz yayınlandı.  Diziyi izlemeye başladığınız an aklınıza Sex and the City veya Desperate Housewives'ın geleceğinden şüphem yok, fakat onlar kadar kaliteli bir yapım beklemek hayal kırıklığı doğurabilir. Siobhan, Katie, Trudi ve Jessica adlarındaki, orta yaşlarda, yakın arkadaş olan 4 kadının şehir hayatlarını, aşklarını, mutluluklarını ve üzüntülerini anlatan dizi, tekrar tekrar açıp SATC izleyenleri bir süre idare edebilecek nitelikte. (IMDB: 5,5)5-THE WHITE QUEEN: Philippa Gregory'nin aynı isimli romanından uyarlama bir BBC dizisi. Tür olarak tarihi drama diyebiliriz. İngiliz iki aile arasındaki taht savaşlarını konu eden dizide, entrika, heyecan, merak had safhada. Aynı zamanda şimdiye kadar tarihte hep erkek egemenliği olduğu gözükse de, ''vay be kadınlar da az değilmiş'' diyorsunuz. Yani bir nevi Hürrem Sultan vakası :) Merlin, Tudors gibi dizileri sevenlerin kaçırmaması gerektiğini düşünüyorum. 1.sezonun 4.bölümü henüz yayınlandı. Şahsi fikrime dayanarak söylüyorum; 2.sezon onayını da alır gibi duruyor.
(IMDB: 7,3)Şimdilik en çok merak edilen 5 diziyi spoiler vermeden kısaca tanıtmak istedim. Yaklaşık 17-18 dizi takip etmeye çalışan bir insan olarak hatalarım olmuş olabilir, takdir edersiniz ki bu da kafa, beyin yanıyor bir süre sonra :) Şimdiden affola diyerek hatam varsa düzeltmenizi temenni ederim. Bu seriye devam etmeyi planlıyorum. Hatta merak ettiğiniz diziler olursa, eğer izliyorsam bilgi vermeye de çalışırım. Aralarından gözünüze kestirip ''ben bunu kesin izlerim'' dediğiniz diziler varsa yorum bırakmayı unutmayın. İyi seyirler :)

4 yorum:

 1. Shameless'ı izledin mi 3 sezon gibi bir şeymiş ama başlamakla başlamamak arasında kaldım bu diziler çabuk bitiyii

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. shameless başlayalı yıl oldu ve artık kültleşti diye buraya yazma gereği duymadım, mükemmel aile komedisidir. herkesin izlemesi lazım kanımca :)

   Sil
  2. çook sağol o zaman ilk hedef shameless

   Sil
 2. Perception kesinlikle tavsiye ederim

  YanıtlaSil

Hay ağzına sağlık dedi ve ekledi;