11 Mayıs 2013 Cumartesi

İlk Buluşmada Her Şeyi Yap, Bunları Yapma. ETME!

Ortak arkadaş grubunda, internette, maçta, sinemada, sporda... Her neyse işte, bir şekilde tanıştınız. Telefonlar alındı. Flörtöz konuşmalar başladı ve... O an geldi; ''bi kahve mi içsek?'' cümlesi çıktı ağızlardan.

Aslında buluşmayı teklif etme şekli bile ipucu veriyor bazen;

Kahve içelim mi; pek de emin değil, tanışalım kaynaşalım akışına bırakalım diyor.

Bi' yemek yiyelim mi; ciddi düşünüyor. Al bunu al al.

Güzel filmler var vizyonda, gitsek mi?; ne filmi lan. İlk buluşmada sinemaya mı gidicez liseli gibi. Frigo da alır mıyız kankacım?

Akşam buluşup bir şeyler mi içsek?; Aslında görünüşte cool gibi ama tehlikeli. İlk buluşmada işin içine alkolü sokup yanlış bir profil çizerek kendinden uzaklaştırmanıza neden olabilir. Kafaların ayık olmasında fayda var.

Ooo tavlada iddialısın demek, henüz benimle oynamadın çünkü. Gel kapışalım!; En aciz grup da bu. Allah yaratırken medeni cesareti koymayı unutup yollamış. Tavladan medet umacak hale gelmiş adam. Ki tavla falan umrunda da değil, jenga versen oynayacak. Bu grubu direkt geç.


Öyle ya da böyle bir şekilde buluştunuuuuz... Peki ne yapmalı ne yapmamalı?

-Yemek yiyecekseniz eğer, zor yemekleri seçmeyin. Spaghetti, ne bileyim Çin yemeği gibi chopstick kullanmayı gerektirecek; ya da tam tersi çiğ köfte gibi elle yenecek yiyecekler sıkıntıya sokmakta bire birdir. ''Rezil olmadan şu yemeği bitirsek'' stresiyle muhabbete odaklanamazsınız.

-Olmadığınız gibi olmaya çalışmayın. Kimse kimseye benzemiyor şu dünyada. Kimi sokak arasındaki alelade bir kafede oturmaktan keyif alırken, kimisi starbucks'ta NAN FET LATTE diye nara atarken zevkten orgazm olacak neredeyse. Diyeceğim şu ki; sırf karşınızdaki hoşlansın diye ait olmadığınız yerlere gitmeyin. 

-ESKİ. Evet, kilit sözcük. Ağzınızdan eski sevgili lafı çıkmayı bırak, gırtlağınıza bile gelmemeli. Çünkü nerede eski sevgilisini unutamamış bir insan var, o sana ilişkiyi zehir ediyor, her fırsatta seni onunla karşılaştırıyor.

-Lafım erkeklere; o kadın o eve bırakılacak. ''Eve gidince çaldır'' kekoluğuna girilmeyecek. Biz eve kendimiz de gidebiliyoruz Allah'a şükür, ama insan kendini daha değerli hissediyor ne yalan söyleyeyim.

-Çok mini etekler, 15 pontluk topluklular, daracık pantolonlardan uzak durun. Ağır makyaj yapmayın. Karşınızdaki tam açılacakken ''ya ben bi tuvalete gideyim'' diyip kemeri gevşetip/eyeliner'ı kontrol edip gelmek zorunda kalmayın. 

-Saçı sakalı mezar başındaki Behlül gibi uzatıp gelmeyin. Bakımsız bir görünümden kimse hoşlanmaz.

-Güzel kokun. Güzel kokmadan güzel olunmaz. Buluşmaya gitmeden önce soğan sarımsak gibi şeylerden söz etmiyorum bile.

-Telefonu mümkünse masada bile tutmayın. Malum günümüz koşullarında pek ''sosyaliz''. Dakika başı mentionlar, dm'ler, whatsapp bildirimleri derken telefondan kafayı bir kaldırıyorsun ki karşında kimse yok... 

-Statünüzden, unvanınızdan, yeteneklerinizden çok bahsetmeyin. Özgüven şovu yapmayın. Özgüven gerekli, ama fazlası da oldukça itici. Bırakın sizi kendi keşfetsin. Öylesi daha güzel oluyor.

-Gelecekle ilgili planlarınızdan çok bahsetmeyin. ''2 çocuk istiyorum Allah kısmet ederse/ilerde Milano'ya yerleşmeyi düşünüyorum'' gibi uzun vadeli konuşmalar yapmayın. 

-Göz temasından kaçınmayın. Çevreyi süzüp durmayın. Sıkıldığınızın göstergesidir bu.

-Çok da abartmamak kaydıyla ufak tefek iltifatlar etmekten kaçınmayın. Sıcak davranın, ama ''ayy bana bir yavşadıı inanamazsıınn'' dedirtecek kadar da abartmayın. Nihayetinde yeni tanışmadınız, öncesinde bir flört dönemi var. Telefonda yürüyüp yürüyüp karşısına geçince teyze kızı gibi davranmayın.

-Kürdan/kibrit çöpü çiğnemek, kağıdın sert kısmıyla diş karıştırmak gibi gerizekalılıklar yapmayın. Hatta bunları ilk buluşmayı geçtim, hiçbir zaman yapmayın. Kendi adıma konuşayım, acımam çeker vururum.

-''Sen herkesten farklısın, senin gibisine hiç rastlamadım, seni ilk gördüğümden beri seviyorum'' gibi oltaları yemeyin. Henüz ilk buluşmadan dökülüp saçılan bu klişeler genellikle herkese söylenir ve %99 yalandır. Daha tanışalı 1 hafta olmuş, neyini seviyorsun lan? Az bi sakin.

-''Şimdi biz neyiz?'' gibi kaygılı cümeler kurmayın. Mutlaka olursunuz bir şey, iki dakika ileriyi düşünmeyin. Tadını çıkarın.6 yorum:

 1. Döktürmüşsün valla çok ok doğru, bi de ben hep bu klişelerr yüzünden gerçekten aşık olan insanların ağzının yandığını görüyorum, yaancı çoban misali bi süre sonra klişe lafları kullandığında doğru bile olsa inanmıyo kimse :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk bulusmadan ilan-i ask etmek nasil buyuk bi kekoluktur ya

   Sil
 2. klişeler en nefret ettiğim olay..o oltalara gelmek bir yana onları söyleyen adamdan daha kimlere söylemiştir bu böyle diye direkt kaçmak gerek

  YanıtlaSil
 3. eve gidince çaldır diyeceğine eve bıraksın..düşünceliymiş gibi yapıp sinir etmesin adamı

  YanıtlaSil
 4. Çok da salmamak lazım ama iş dalgaya gitmesin diye. Yani 2,3 ay olmuş hala biz neyiz diye düşünülmesi norml mı yahu :) İlk haftalar için ama tabiki hatta ilk ay kasmamak lazım tanımak lazım sadece.

  YanıtlaSil
 5. bu yazı güzelmiş özellikle yürüyemeyeceğiniz ayakkabıyla gelip en baştan stres yaratmayın topuklu konusu büyük problem bence

  YanıtlaSil

Hay ağzına sağlık dedi ve ekledi;