10 Kasım 2011 Perşembe

Yas nedir bilir misiniz siz?

10 Kasım. Dün gece Atam'ı düşünerek yattım. Sabah sirenle kalktım. Yataktan fırlayıp ayakta durdum o sirenle. O'nu andım. Sonra İstiklal Marşı melodileri geldi. Onu da söyledim. Ve bitti.
Ama sadece saygı duruşu bitti. Ata'ya saygı bitmedi. Fikirleriyle aydınlanıyor olmak bitmedi. Eserlerini yaşatıyor olmak bitmedi, izinde yürümek hiç ama hiç bitmedi.

Şimdi asıl mevzuuya gelelim;
İnsan hiç tanımadığı birinin yasını tutamaz, zordur. Ama Atatürk için öyle değil. O hem en yakın dostun, hem annen, hem baban, hem kardeşin için tutabileceğin yastan daha büyük bir yas. O, hayatının yası. Bu hayatı sana veren insan uğruna tuttuğun yas.
Yas çok manevi bir kelime. Herkes için farklı, herkesin kendine özgü.
Kimi profiline Ata'nın fotoğrafını koyar,
Kimi iletisine Nutuk'tan bir cümle yazar,
Kimi açar Onuncu Yıl Marşı'nı bangır bangır dinler,
Kimisi Anıtkabir'e gider, bir dal çiçek bırakır,
Kimisi açar Sarı Zeybek seyreder...

Ama ortak olan şudur ki, Atatürk'ü seven herkes, saygı duyan herkes onu bir şekilde anar. Onun için dua eder, mekanının cennet olmasını bundan zerre kadar tereddütü olmasa bile diler.
10 kasım gününün sabahında Twitter'ı açtım. Ana sayfam 2'ye ayrılıyordu. Gerçekten hissederek Ata'mıza dua edenler, yaptıklarını, ilkelerini saygıyla ananlar ve diğeri ise her milli bayramda, özel günde profil fotoğraflarını bu günün anlamına uygun değiştirenleri ti'ye almaktan zevk alan kitle. Onlar yemez içmez, onlar Atatürk'ün yasını bile doğru düzgün tutmaktan acizdir, onlar retweet almak peşindedir, her şeyi çıkar amaçlı kullanan bir kitledir onlar.

Söz konusu bir insan var, her şeyden önce o bir ölü. Ve tüm hayatını bir dakika bile canını düşünmeden senin yaşadığın toprak için veda ediyor, sen kalkmış onu iki cümleyle anacağına, bu konu üzerinden prim yapıyorsun. Söyleyecek tek şey var; SİZE NE? İsteyen istediği gibi yasını tutar, kimisi hiçbir şey yazmaz, içinde yaşar. Siz milletin duygularının bekçisi misiniz? Prim yapmaktan, olayları ti'ye almaktan başka bir şey düşünmez misiniz?

Bunların cevabını veremeyeceksiniz, çünkü şu yazdıklarımla bile dalga geçersiniz siz. O yüzden son bir şey diyeceğim var size; bir insana saygı duyuyorsanız-duymuyorsanız; hiç olmazsa bir ölünün ruhuna, yaşamı boyunca yaptıklarına saygı duyun, başlatmayın marjinal triplerinize. Susun, biraz saygınız varsa bari sadece bugün susun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hay ağzına sağlık dedi ve ekledi;